Bajki, które leczą.

CHODŹ OPOWIEM CI BAJECZKĘ. Czyli co to jest bajka terapeutyczna?

Czasem my dorośli odnosimy wrażenie ,ze nasze dziecko lubi się bać…

Bo każde dziecko miewa lęki i często dla nas rodziców są one absurdalne i dziwaczne. Nie rozumiemy jak można się bać starej szafy, czy tykającego zegara, albo sedesu w toalecie… Ale chcemy Swojemu dziecku pomóc.

Nie oczekujmy jednak, że nasze dziecko racjonalnie i logicznie wyjaśni nam o co chodzi.

Miejmy świadomość , że dla dzieci ich lęki są bardzo rzeczywiste i bardzo mocno wpływają na ich zachowanie. Czasami wydaje im się że w ciemnościach szafy czai się potwór, stary fotel tylko czeka, żeby kogoś połknąć a za zasłonką skrywa się groźny zębaty zwierz.

Dzieci boją się wielu, wielu innych groźnych spraw. Jak się jest takim malutkim świat może wydawać się ogromny i groźny!

slide_327779_3174819_free

W takich sytuacjach bardzo może pomóc bajka opowiedziana przez Mamę lub Tatę!

 

Cóż bajka to świetne lekarstwo na strachy Wielkiego Świata, które zdaja się przerastać Twoje dziecko, niektórzy mówią na taką bajkę – bajka terapeutyczna.

Mamo/Tato wyobraź sobie że jesteś malutka(malutki), leżysz sobie w cieplutkim łóżeczku, za oknem jest ciemno i w każdym kącie czają się strachy. I wtedy ktoś komu ufasz ( wiesz, że nigdy Cię nie skrzywdzi ) spokojnym głosem opowiada historię, która wydaje się znajoma.  Jakieś dziecko, trochę takie  jak Ty, też się bało, płakało …leżąc w łóżeczku.  Ale okazało się że nie ma się czego bać- To czego się tak bardzo bało- wcale nie było takie straszne. Dało się poznać  i nazwać. I to dziecko z bajki przestało się bać, bardzo się ucieszyło i było z siebie takie dumne. I Ty też przestałaś /łeś się bać.

 

Oto kilka elementów , które warto uwzględnić w takiej bajce.

 

GŁÓWNY BOHATER BAJKI

To nie powinno być Twoje dziecko, ale ktoś do niego podobny. Twoje dziecko powinno się tylko z nim utożsamiać –  powinno mieć poczucie, że to co da radę bohater bajeczki, ono też może. Na pewno zmień imię, ale raczej zostaw wiek, płeć i możesz wspomnieć coś o innych podobieństwach. Jeżeli Twój synek lubi budować z klocków, możesz wspomnieć, że taki jest też bohater bajeczki. Jeżeli córeczka ma  ulubionego kotka, ulubioną zabawkę – warto o tym też wspomnieć. Stworzy to poczucie więzi z bohaterem bajki i pozwoli dziecku się z nim utożsamić.

Drawing-Picture

BAJKOWOŚĆ I MAGIA

Nie przesadzaj z tym. Twoje dziecko powinno mieć poczucie, że świat jest podobny do rzeczywistego i to co zdarza się w bajce może się zdarzyć też tutaj. To nie może być tak, że pojawia się wróżka, która rzuca czar i wszystko się dobrze kończy. Dziecko ma poprzez bajkę zobaczyć, że również u niego ten problem da się rozwiązać.

c7d04d637ac94c39bc59cfcfe9b20fd4

RADZENIE SOBIE Z TRUDNOŚCIAMI

Warto pokazać dziecku, że dobrym sposobem radzenia sobie z problemami jest otwarta rozmowa. Dlatego dobrze gdy w bajeczce pojawia się ktoś, komu bohater bajki się zwierza i z którym ustalają co dalej. Niech porozmawiają o uczuciach i obawach. Dziecko często nie potrafi takich rzeczy nazywać – bajka pomoże to zrozumieć. Zachęci też do otwartych rozmów z rodzicami o swoich problemach.

To na pewno przyda się tez w przyszłości.

ZAKOŃCZENIE

Nie muszę Cię chyba przekonywać, że te bajki powinny się szczęśliwie kończyć. To bardzo ważne. Nie powinny mieć jednak nachalnego morału. Pouczanie na koniec może efekt bardziej zepsuć niż wzmocnić. Ta opowieść powinna dziecku towarzyszyć – dawać nadzieję i wiarę w swoje siły.

shore-jpg_173011

CZY NA BAJCE MA SIĘ SKOŃCZYĆ ?

Nie próbuj dziecku wyjaśniać bajki i tłumaczyć jak ta historia się ma do jego sytuacji. Jeżeli chce porozmawiać na ten temat – świetnie! Ale nic na siłę. Tą historię dziecko musi samo „przetrawić”. Możesz za to zaproponować by narysowało scenkę z bajki – to utrzyma uwagę na opowieści i pokaże stosunek do niej.

To jest podstawowa wiedza o bajkach terapeutycznych. Jestesmy przekonani, że na podstawie tych wskazówek będziesz mogła/ mógł już zaczynać wymyślać tematy i opowiadać swojemu dziecku bajkę.

diabel2

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *