Czy warto czytać dzieciom bajki ?

O tak!

Świat baśni jest zaczarowany. Pozwólmy naszym dzieciom  do niego wejść. Zwiedzajmy i odkrywajmy razem z naszym dzieckiem tę krainę, zachwycajmy się nią.
tumblr_static_magic-book
Zawsze jest świetny czas na wspólne czytanie, np. podczas poobiedniego odpoczynku, czy przed snem po emocjonującym dniu zabaw. Okazji do wspólnego czytania znajdzie się na pewno wiele. Tak wiemy, ten brak czasu, ale głośne czytanie małym dzieciom przynosi  im wiele korzyści na każdym etapie rozwoju. Warto czytać dziecku jeszcze nie narodzonemu, bo w trzecim trymestrze ciąży dziecko zaczyna reagować na bodźce dźwiękowe – co oznacza, że zaczyna słyszeć. Słyszy zarówno dźwięki płynące z ciała mamy – przykładowo bicie jej serca, oraz dźwięki docierające do niego z zewnątrz, np. głosy rodziców, muzykę czy inne odgłosy, które towarzyszą naszemu codziennemu życiu. To zmysł słuchu jako pierwszy spośród wszystkich zmysłów jest tak różnorodnie stymulowany. Warto więc rozmawiać z nienarodzonym maluszkiem oraz czytać mu książki. Niemowlę najpierw poznaje głos mamy i taty, od tych pierwszych chwil po wkroczeniu w świat dźwięków dziecko tworzy wzorzec prawidłowej mowy. Warto więc rozmawiać z nienarodzonym maluszkiem oraz czytać mu książki. Czytanie na głos naszemu dziecku  stymuluje rozwój jego mózgu. Zanim małe dziecko nauczy się mówić – najpierw uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. słownik bierny. Ta prawidłowość jest związana w kolejnością dojrzewania poszczególnych ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za rozumienie oraz artykułowanie mowy. Nauka mowy rozpoczyna się więc tak naprawdę od momentu kiedy niemowlę zaczyna być otaczane mową.
toddlersreadingbooks
Naprawdę wspólne czytanie przynosi dzieciom wiele pożytku i radości. Książki są dla najmłodszych źródłem nowych doświadczeń językowych – ubogacają tak bierny (rozumienie) jak i czynny (mowa) słownik dziecka, poszerzając wiedzę o świecie i pomagając w ten sposób odnosić sukcesy w przedszkolu i w szkole.
Parents Reading to Laughing Boy
Głośne czytanie kilkulatkowi, to dla niego prawdziwe dobrodziejstwo , rozbudza w nim ciekawość świata, uczy myślenia i poprawia koncentrację uwagi, pozwala wraz z bohaterami opowiadań przeżywać niezwykłe przygody, rozwijając wrażliwą wyobraźnię dziecka, pogłębia więzi  łączące rodziców i dzieci, oraz zapewnia emocjonalny rozwój naszego maluszka, wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka, pomaga zrozumieć siebie i innych, uczy wartości moralnych, pomaga nam rodzicom w osiąganiu sukcesów wychowawczych, a także kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
hop-on-pop1
Książki, które czytamy najmłodszym mają duży wpływ na kształtowanie się ich obrazu świata oraz budowanie własnego ‘ja’. Ważne więc, aby były ciekawe dla dziecka, napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną – język jakim jest książka napisana jest przez dziecko przyswajany jako wzór mowy, treść i ilustracje powinny być dostosowane do wieku i  wrażliwości naszego dziecka.
amazing-book-carriage-cinderella-cute-Favim.com-202273
Wzory zachowań bohaterów bajkowych są przyjmowane przez najmłodszych bezkrytycznie – często możemy zaobserwować, że nasz maluch odtwarza zachowanie ulubionej postaci bajkowej. Dzieci szybko uczą się poprzez przykład – naśladując. Oczywiście ważne jest więc, aby mogły uczyć się na dobrych wzorcach.
Warto czytać razem z dzieckiem. Takie właśnie są bajki, gdzie w tekst pisany włączone są ilustracje zastępujące poszczególne słowa – „odczytanie” ich jest zadaniem dla najmłodszego czytelnika. Dobrze by było, gdyby pod rysunkiem był umieszczony podpis – wtedy dziecko zapamiętuje jednocześnie obraz graficzny słowa, a więc uczy się czytać globalnie. Dziecko czytając wraz z rodzicem może wykorzystać swoją wiedzę, przekonać się, jak wiele już potrafi i tym chętniej będzie uczyło się i poznawało nowe pojęcia. Czytając  naszemu dziecku wpływamy na jego język i wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Jest to bardzo ważne.
baby_books
Sprawmy więc,  by wspólny czas z książką stał się wyjątkowy i magiczny.
Co czytać naszemu dziecku?
 Małemu dziecku czytajcie książeczki, w których jest dużo obrazków i niezbyt długie teksty. Jeśli nie jest to czytanie przed snem, pozwalaj maluszkowi na dotykanie obrazków, nazywaj to co dotyka i prowokuj go do naśladowania ciebie. Czytajcie często te same książeczki, dzieci to bardzo lubią. Wybierajcie dla dziecka książki, w których obrazki są jasne, pogodne, radosne i pozytywne. Dbaj o to, by książki, które czytasz dziecku miały zróżnicowaną tematykę. Niech opowiadają o świecie realnym i baśniowym. Niech dotyczą rzeczy realnych i całkowicie wymyślonych, a nie tylko jednych. Niech wasze książki będą pisane wierszem i prozą.
baby-book-child-cute-love-Favim.com-268838
Złota Lista książek do czytania dzieciom podzielona na kategorie wiekowe ( lista jest otwarta, możecie do niej dopisywać swoje pozycje)
Możemy czytać swojemu  dziecku książki z własnego dzieciństwa, które były dla nas ważne i ciekawe.
ffec36e18768996ee06851e779346a9f
Książki powinny być dla najmłodszych tak samo naturalne, jak bieganie czy zabawa. 
Pamiętajcie o tym :)

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *