Dzień Wyrażania Sympatii czyli Dzień Świętego Walentego

                                       14 LUTY  2016

 

images

Dzień świętego Walentego, zwany potocznie Walentynkami to po prostu święto miłości. Co to jest miłość? Oprócz tego, że jest uczuciem, to prawdopodobnie najsilniejszy imperatyw ludzkości do jakiegokolwiek wysiłku. Główna siła napędowa artystów do tworzenia literatury, malarstwa i każdej innej dziedziny sztuki. Dla wielu jest po prostu sensem życia. Daje moc i motywuje do działania. Jest największym dobrem. Ma przeróżne oblicza. Miłość matki do dziecka i dziecka do matki to jedno z piękniejszychtimthum11b.php zjawisk na naszej planecie a może i w całym kosmosie.

 

amorek-ruchomy-obrazek-0009walentynk11i

Uskrzydlony, piękny młodzieniec z łukiem i strzałą, którą godzi w wybrańców, aby połączyć ich miłosnym uczuciem to grecki Eros albo rzymski Amor. Mitologiczni Bogowie miłości. Już starożytni uważali ich za jednych z ważniejszych dla człowieka.

W Chrześcijaństwie, Święty Walenty był biskupem, którego ścięto dokładnie 14-go lutego. I właśnie tego dnia obchodzimy dziś dzień zakochanych. W wielkim skrócie, Walenty złamał cesarski zakaz zawierania małżeństw i błogosławił zakochanych. Dzięki temu stał się ich patronem.

milosc-ruchomy-obrazek-0615
Zwyczajem walentynkowym jest wręczanie sobie listów miłosnych – wierszowanych, ozdobnych, anonimowych, bądź wręcz przeciwnie. Wyznawanie sobie uczuć. Można też obdarować się wzajemnie drobnymi upominkami, ale nie zapominajmy o tym, co najważniejsze. Dzień 14 lutego jest przede wszystkim okazją, aby spędzić wyjątkowy czas z najbliższą osobą i przypomnieć jej jak bardzo nam na niej zależy. Kawiarnie, restauracje, bary kuszą promocjami i bonusami na spędzenie czasu we dwoje. Okazywanie sobie uczuć to jeden z najwartościowszych darów.
W dzień świętego Walentego dzieci przynoszą rodzicom i dziadkom z przedszkola serduszka, laurki, wierszyki i piosenki. Ze sklepowych wystaw czerwienią się do nas limitowane serie czekoladek o „miłosnych” kształtach, maskotki czy poduszki w kształcie serc i wiele innych miłych gadżetów.

Walentynki
Historia zna setki „wielkich miłości” . Zawsze towarzyszą im „wielkie” słowa, działania, dzieła sztuki, skandale, upadki czy rozpacze. Wszyscy słyszeli o Tristanie i Izoldzie. Tych dwoje – z przyczyn politycznych – nie mogło się połączyć za życia, ale ich groby oplótł jeden krzak głogu, łącząc ich symbolicznie na wieki uznając ich miłość za niezniszczalną. John Lennon i Yoko Ono to kochankowie, którzy ze swojej miłości uczynili artystyczny manifest oraz inspirację do tworzenia. Stali się orędownikami pokoju i miłości. Czy pamiętają państwo romantyczną a zarazem tragiczną historię Rose i Jacka? Zakochanych z filmu Titanic? Ich uczucie miało tylko kilka dni zanim statek zatonął a rozdzieliła ich śmierć. A co ze Scarlett O’Hara i Rhettem Butlerem z „Przeminęło z wiatrem”? To historia pełna namiętności i przeciwności losu , którą wciąż oglądamy z przejęciem i wzruszeniem.

A bajki o miłości? Jest ich całe mnóstwo. Wybierajmy te bajki dla naszych dzieci. Czytajmy im i oglądajmy te historie, które traktują o dobrych uczuciach, gdzie miłość ma ogromną moc, która dokonuje rzeczy niemożliwych.
Moda na Walentynki przyszła do Polski z Zachodu, ale większości z nas bardzo się spodobała. Świętujmy więc od rana, przygotowując choćby śniadanie z jajka sadzonego w kształcie serca.

amorek-ruchomy-obrazek-0010

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *