Helloween – Wigilia Wszystkich Świętych

ha2 helloween-125 Labu-6Helloween

 

 

 

 

Helloween

 

Zwyczaj, w którym poprzebierane dzieci chodzą od drzwi do drzwi i zbierają od sąsiadów słodycze, grożąc, psikusem w razie gdyby ich nie otrzymały. Znamy to doskonale z amerykańskich filmów, ale coraz częściej możemy to zobaczyć na rodzimym podwórku.
Przybyło do nas z Ameryki, ale tak naprawdę pochodzi od Celtów, czyli dawnych mieszkańców terenów Wielkiej Brytanii i okolic. Dopiero w XIX wieku imigranci z Europy przywieźli je do Stanów Zjednoczonych, skąd wróciło na stary kontynent.

Celtyccy kapłani, zwani też druidami, obchodzili ten obrządek w wigilię Wszystkich Świętych – 31 października. Wierzyli, że tego dnia kończy się lato, a zaczyna zima. Jasność ustępuje ciemności. Było to więc pożegnanie lata. Tego dnia duchy –zarówno dobre, jak i złe- z łatwością mogły się przedostać do świata ludzi. Dobre- zapraszano, a złe- próbowano przeganiać. Stąd zwyczaj przebierania się za wszelkiego rodzaju straszydła, potwory i zombie, który towarzyszy dzisiejszemu świętu Halloween. Palono również ogniska, które miały rozświetlić zimowe ciemności, a wokoło tańczono taniec śmierci.helloween-125

Zwyczaj Halloween popularny był w Europie przedchrześcijańskiej. Dopiero Kościół przeciwstawił się tej tradycji wprowadzając Dzień Zaduszny i Święto zmarłych, czyli Dzień wszystkich świętych. Do Polski przybyło trzy dekady temu , ale dopiero kilka lat temu zdobyło ogromną popularność.

Wielu przeciwników „amerykańskiego” jak zwykło się twierdzić święta – mówi, że mamy „swoje” Dziady. Przedchrześcijański obrzęd, który również polegał na przywoływaniu i nawiązywaniu kontaktu z duchami zmarłych oraz na rozliczaniu ziemskiego życia.

ha2
Ku uciesze smakoszy, wraz z rosnącą popularnością i komercjalizacją Halloween wzrosło również zainteresowanie dynią. (Rodzice- przekonajcie się o zaletach tej królowej stołu, bo warto: http://blog.bajkowa.tv/sezon-na-dynie-czas-start/ ).

Dynia, to pomarańczowe warzywo – wydrążone i odpowiednio wycięte – jest najbardziej charakterystycznym symbolem tego święta. W mediach społecznościowych przewijają się zdjęcia dyniowych arcydzieł, a wieczorami z okien domów mieszkalnych uśmiechają się podświetlone świeczkami szczerbate twarze. Wydrążanie dyni to wspaniała okazja na wspólne spędzenie czasu rodziców z dziećmi.

Halloween-Pumpkin-230x150

W okresie około świątecznym producenci prześcigają się w produkcji halloweenowych akcesoriów, aby przyciągnąć tym nasze dzieci. Motyw straszącej „dyniowej twarzy” można znaleźć wszędzie- na ubraniach, artykułach szkolnych i wszelkiego rodzaju zabawkach. Z supermarketowych półek „straszyć” nas będą niezliczone ilości „potwornych” masek, kościotrupów, czarownic, wampirów, Frankensztajnów, czarnych kotów i szklanych kul. W szkole naszego dziecka na pewno odbędzie się konkurs na „najpiękniejszą dynię”, albo przynajmniej jej zdjęcie, a nam z pewnością nadarzy się okazja wzięcia udziału w przebieranej halloweenowej imprezie. Rodzice i dzieciaki – życzymy udanej zabawy i kreatywności w szykowaniu „potworności”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *