Jak chronić dziecko w czasie upałów?

Heat

 

Dzieci o wiele gorzej niż dorośli radzą sobie podczas upałów. Ostre słońce i wysoka temperatura mogą okazać się bardzo szkodliwe dla ich zdrowia. Co zrobić, by ulżyć maluszkom, gdy robi się naprawdę gorąco?
Słonecznie i bardzo ciepło – o takiej gorącej pogodzie zwykle marzymy latem. Jednak gdy temperatura przekracza 30 stopni, przestaje być tak miło – upał może być groźny, szczególnie dla małych dzieci!
Do najczęstszych skutków działania upału na niemowlęta i małe dzieci należą:
odwodnienie, podrażnienia skóry, przegrzanie, odparzenia, udar cieplny.
Korzystajmy mądrze z pięknej pogody i słońca!

167261952

Jeśli będziemy pamiętać o poniższych zasadach, lato – nawet palne – upłynie nam przyjemnie i bez problemów.
1. Podawanie napojów

d

 

Niezwykle istotne jest przy upalnej pogodzie podawanie dziecku odpowiedniej ilości płynów.
Dziecko w wieku 1-3 lat potrzebuje ok. 1300 ml wody dziennie, a dziecko 7-letnie ok. 2000 ml dziennie. Niemowlętom powinno podawać się wodę nisko zmineralizowaną (zawartość składników mineralnych niższa niż 500 mg/l). Z kolei dzieci w wieku od 2 do 10 lat mogą pić wodę, której składniki mineralne znajdują się w granicach od 500 do 1500 mg/l.
Najlepiej gasić pragnienie wodą, ale można stosować również herbatki dla niemowląt oraz rozcieńczone soki owocowe – jednak niezbyt często, ponieważ zawierają cukier. Słodkie napoje i soki przecierowe można traktować jedynie jako dopełnienie posiłku. Niemowlętom podajemy wodę, gdy dają znać, że są spragnione. Wystarczy im kilka niewielkich porcji między posiłkami. Najzdrowsza jest woda butelkowana z niską zawartością składników mineralnych, przeznaczona specjalnie dla dzieci. Musi być ona przegotowana i wystudzona. Najlepiej, jeśli napój ma temperaturę pokojową. Zimny może prowadzić do stanu zapalnego. Otwartą butelkę trzymamy w lodówce nie dłużej niż przez dwie doby. W przypadku karmienia piersią należy karmić dziecko za każdym razem, gdy tego się domaga.

2. Ochrona przez słońcem!

s

W żadnym wypadku nie należy pozostawiać dziecka na pełnym słońcu i opalać go!
Niemowlęta do 6-go miesiąca życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu.
Jednak również w cieniu maluszek narażony jest na działanie słonecznych promieni. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona. Co można zrobić?
-Za każdym razem, gdy wychodzimy z dzieckiem na dwór, smarujmy je kremem z filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej 20) – czynność tę powtarzamy co 1-2 godziny.

kid-sunscreen-summer1

 

-Należy wybierać kosmetyki przeznaczone specjalnie dla dzieci – zwierające składniki nawilżające, które chronią przed podrażnieniami.
-Należy zadbać o odpowiednie nakrycie głowy – dziecko przez cały czas powinno mieć na głowie czapeczkę z daszkiem lub kapelusik z dużym rondem.

father-holding-happy-baby-on-beach-1

 

3. Ubranie

Zakładamy dziecku ubranie z cienkiego materiał, najlepiej z bawełny – będzie przewiewne i jednocześnie skutecznie ochroni jego ciałko przed słońcem.

4. Spacer

10531409_788567401195930_7381220945338681435_o

Wybierając się na spacer, posadźmy dziecko w wózku spacerowym z parasolem – daje więcej cienia niż podniesiona buda i pozwala na większy dostęp powietrza. Jeśli jest jeszcze za małe koniecznie sprawdźmy czy wózek ma zapewniona odpowiednia cyrkulacje powietrza i bezpieczne materiały.

5. Aby było chłodniej…

Gdy jesteśmy z dzieckiem w domu, postarajmy się znaleźć dla niego najchłodniejsze miejsce (może to być np. przedpokój), w którym będzie mogło spokojnie wypoczywać, nienarażone na przegrzanie i brak powietrza. Warto zasłonić okna, by w pomieszczeniu było więcej cienia. Można też użyć klimatyzacji, ale ostrożnie, ponieważ dziecko mogłoby się przeziębić. Malucha ubieramy lekko i przewiewnie – najlepiej w body bez rękawów lub bawełnianą koszulkę. Może też leżeć w łóżeczku w samej pieluszce, a gdy zaśnie przykrywamy go lekkim kocykiem – czasem wystarczy tylko flanelowa pieluszka lub cienki ręcznik z bawełny. Dziecku, które potrafi już chodzić, pozwólmy hasać w domu na bosaka – na pewno będzie mu chłodniej. Nie pozwalajmy jednak na szalone zabawy, podczas których mogłoby się spocić. Z wyjściem na spacer najlepiej czekać do popołudnia (ok. 17), gdy słońce już tak nie dokucza. Dobrą porą jest również poranek (do godziny 10). Podczas przechadzki możemy schładzać skórę dziecka wodą w sprayu lub za pomocą chusteczek nawilżających.

6. kąpiele

fun-baby-floats

Ulgę przyniesie maluszkowi chłodna kąpiel. Dzieci uwielbiają wszelkie zabawy w wodzie, więc nie trzeba będzie go do niej specjalnie zachęcać. Kąpiel nie tylko schładza organizm, ale także odświeża skórę, która dzięki temu jest mniej narażona na podrażnienia i odparzenia. Jeśli jesteśmy z dzieckiem nad morzem i mamy zamiar wspólnie pływać, zabierzmy z sobą wodoodporny krem do opalania.

7. Bezpieczna podróż

10531409_788567401195930_7381220945338

Jeśli samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, najlepiej wybrać się w podróż wczesnym rankiem, zanim zrobi się gorąco. Przy ostrym słońcu trzeba na szybie obok miejsca dziecka zainstalować osłonkę przeciwsłoneczną. Należy także zabrać ze sobą wodę i podawać ją maluchowi podczas jak najczęstszych postojów. Nigdy , przenigdy nie zostawiajmy dziecka samego w samochodzie – zwłaszcza podczas upałów! Pozostawanie dłużej z nasłonecznionym pojeździe grozi wystąpieniem udaru a nawet śmiercią! Ważny jest także odpowiedni fotelik dla dziecka, który jest wykonany z wysokiej jakości tkaniny zapewniający przewiew i nie podrażniający skóry dziecka.

8. Wentylatory

Najlepiej je ustawiać koło okna, najlepiej zacienionego, dzięki czemu wymusimy ruch i napływ świeżego powietrza. Nie warto uruchamia pełnej mocy, wystarczy delikatny nawiew.

9. Szybkie ochłodzenie

Przechwytywanie

Jeśli widzisz, że dziecku jest bardzo gorąco możesz zastosować szybka metodę schładzania. Wystarczy dać dziecku do zabawy wilgotny ręcznik z delikatnego materiału.

10. Spokojny sen

M_Id_436106_Sleeping_Baby

 

Koniecznie zadbajcie żeby pościel w łóżeczku dziecka była z lekkiej czystej bawełny. Jeśli w pokoju jest bardzo ciepło używaj do przykrywania jedynie pojedynczych kawałków leciutkiego naturalnego materiału. Zdejmijcie z łóżeczka także osłony to umożliwi lepszy obieg powietrza.

 

Jak rozpoznać przegrzanie i udar cieplny u dziecka?

Jeśli po spacerze w upalny dzień dziecko jest niespokojne, płacze, wymiotuje i dodatkowo gorączkuje, może to oznaczać, że doszło do udaru słonecznego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przenieść dziecko w chłodne i zacienione miejsce, podać wodę do picia i schłodzić rozgrzane ciało. Nawet jeśli stan dziecka wróci do normy, udaj się z nim do lekarza, by mieć pewność, że maluszkowi  nic nie dolega.

Warto wiedzieć, że czynniki, które zwiększają ryzyko udaru słonecznego u dzieci to m.in. otyłość, choroby z przebiegiem wymiotów lub biegunki, korzystanie z leków przeciwhistaminowych i moczopędnych.

 

 

 

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *