Jak szybko usunąć pestycydy z owoców i warzyw?

Sezon na owoce i warzywa trwa.

Zastanawiamy się jednak często, na ile to, co kupujemy w warzywniaku, na rynku czy w markecie, jest zdrowe, bez chemii…

No niestety, na ogół owoce i warzywa bez etykiety „ekologiczne”, są pryskane.

Wszechobecne jest rozpylanie hormonów na rośliny w celu przyspieszenia ich wzrostu i dodawanie zanieczyszczonych ropą naftową nawozów sztucznych do gleby , co szkodzi nam i naszym dzieciom. Pestycydy, środki antygrzybiczne i przeciw chwastom , obecne w większości konwencjonalnie uprawianych warzyw i owoców – osłabiają nasz system odpornościowy.

1

Dlatego musimy dla własnego zdrowia pozbyć się toksycznych chemikaliów z ich powierzchni, lecz samo wypłukanie wodą nie wystarczy.

W sklepach ze zdrową żywnością są specjalne płyny służące do tego celu, lecz są drogie. Możemy jednak zrobić to samo niemal za darmo i to w 5 minut! Jak? Już tłumaczę…

2

 

Najpierw usuń szkodliwe bakterie (E.Coli, Listeria, Salmonella). Wypłucz warzywa i owoce w wodzie o odczynie kwaśnym przez 2-3 minuty. W tym celu na 1 litr wody dodaj pół szklanki octu (może być zwykły, winny lub jabłkowy) lub 2-3 łyżki kwasku cytrynowego.

Teraz jest czas na usunięcie pestycydów. Po wyjęciu warzyw z wody kwaśnej wypłucz je w wodzie o odczynie alkalicznym przez kolejne 2-3 minuty. Na 1 litr wody dodaj 1 czubatą łyżkę sody kuchennej.

w zależności od użytych do oprysku substancji – stanie się mętna lub przybierze odcień żółtawy, na powierzchni może pokazać się tłustawa warstwa.

 

Na koniec opłucz warzywa/ owoce w czystej wodzie (neutralne pH).

3

 

Całą operację możesz wykonać korzystając z dwukomorowego zlewu (lub dwóch dużych misek) w ciągu 5 minut i kosztuje to jak widzisz grosze i trwa kilka minut. Wyrób w sobie nawyk oczyszczania warzyw i owoców z pestycydów od razu po przyniesieniu zakupów do domu.

Potem umyte owoce i warzywa włóż do lodówki. I już można się nimi delektować do woli.

A świeże owoce i warzywa to idealna przekąska dla każdego malucha podczas ulubionej bajki:) Chcecie oglądać je za darmo? Odwiedźcie www.bajkowa.tv !

 

2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *