Jakie zboża warto jeść?

W diecie małego dziecka bardzo ważne są produkty zbożowe, zwłaszcza zboża pełnoziarniste w postaci całego ziarna, kasz, płatków. Powinny one stanowić ok. 30% codziennej diety. Jednak nie wszystkie produkty zbożowe są bogate w białko i inne substancje odżywcze. Niektóre zboża mogą działać wychładzająco na organizm lub zawierać gluten. Dowiedz się, które zboża są najlepsze dla ciebie i Twojego dziecka.

 dreamstimefree_841605

Kasza jaglana (proso)

Najlepsza jest kasza jaglana. Jako jedyna wśród kasz jest zasadotwórcza, co jest bardzo korzystne, szczególnie jeśli dieta obfituje w pokarmy kwasotwórcze. Obfituje ona w witaminy z grupy B, lecytynę oraz substancje mineralne: wapń, fosfor, potas, żelazo. Najkorzystniejszy jest chyba tutaj skład aminokwasowy. Kasza jaglana zawiera bowiem znaczne ilość tryptofanu. Jako, że niedoborowy poziom tego aminokwasu występuje u wszystkich roślin strączkowych, potrawy z kaszy jaglanej oraz fasoli, grochu, soi dostarczają doskonałego, pełnowartościowego białka.

 Kasza-jaglana-z-cukinią-i-fetą

Kukurydza (kasza, polenta)

Jest to bardzo cenna roślina o wszechstronnym zastosowaniu w żywieniu – zawiera wiele różnorodnych składników odżywczych, m.in.: sód, potas, magnez, mangan, żelazo, miedź, fosfor, wapń, niektóre witaminy z grupy B, witaminę C. Kaszka kukurydziana służy do zagęszczania soków i budyniów a także do pieczenia ciast. W krajach Ameryki Łacińskiej piecze się z niej chleb, placki i naleśniki. W północnych Włoszech polenta zrobiona z mąki i kaszki kukurydzianej, wody i soli jest codziennym pożywieniem. Rumuni przygotowują z niej mamałygę. Ziarno kukurydzy ma wiele wartości odżywczych. Zawiera wiele białka oraz większość witamin i mikroelementów.

 200310742-001

Ryż pełnoziarnisty

Dostępny w odmianie długo- i okrągłoziarnistej. Nawilża i regeneruje skórę oraz wzmacnia trawienie. Jego ziarno jest samo w sobie zharmonizowane i zrównoważone, nie wytwarza wilgoci w organizmie. Jest doskonałym lekiem na jelito grube, wzmacnia śledzionę i żołądek. Zawiera w sobie witaminy i substancje mineralne. Ugotowanie go wymaga znacznie więcej czasu niż ryżu białego. W zależności od gatunku – do 45 minut. Jest bezglutenowy, lekkostrawny. Wyrównuje poziom cukru we krwi i obniża ciśnienie.

 Ryż okrągły

Jest termicznie ciepły, wzmacnia śledzionę i jest wskazany dla osób spokojnych, marznących i bardzo łakomych na słodycze.

 rice_in_a_wooden_spoon-1440x900

 

Owies

Wzmacnia śledzionę. Ma bardzo silne działanie dynamizujące energię ciała i umysłu. Jest rozgrzewający. Idealny w postaci płatków. Ma szczególnie korzystne działanie u osób apatycznych. Osoby, które dużo śpią i są raczej wątłe odnoszą pożytek dzięki wzmacniającemu działaniu np. śniadania z płatków owsianych z dodatkiem duszonych owoców i orzechów.

 Oats

Kasza gryczana

Palona ma działanie rozgrzewające, idealna na porę zimową. Charakteryzuje się dużą zawartością białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin z grupy B. Kasza gryczana zawiera związki mineralne wapnia, żelaza, fosforu, potasu i miedzi oraz witaminy B1 i PP. Kasza gryczana stanowi wspaniały dodatek do obiadów i dań gorących, podana z sosem i surówkami, stanowi pełnowartościowy, bogaty w witaminy i składniki mineralne posiłek.

 

Amarantus (szarłat)

Nazywa się ostatnio zbożem 21 wieku, pomimo że jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych świata. Okazuje się, że szarłat zawiera bardzo drobną frakcję skrobi, dzięki czemu jest ona łatwostrawna i szybko dostarcza organizmowi energii. Ponadto zawartość składników mineralnych takich jak magnez, wapń, fosfor i potas jest w amarantusie znacznie wyższa niż np. w pszenicy. Do niewątpliwych zalet produktów z ziarna szarłatu można również zaliczyć wysoką zawartość błonnika i łatwo przyswajalnego białka. Jest to białko o niezwykle wysokim stopniu przyswajalności, którego ilość podczas odpowiednich procesów technologicznych nie obniża się. Jego wartość wynosi 75% – dla porównania wartość białka zawartego w mięsie 70%, w mleku 72%. Pod względem ilości żelaza amarantus przewyższa wszystkie rośliny (15 mg w 100 g nasion – dla porównania w mięsie wołowym i cielęcym ok. 2,5 mg w 100g). Nie zawiera glutenu.

 DSC_1054

 

Quinoa (komosa ryżowa)

Pochodzi z Ameryki Południowej. Niezwykle cenione, zostało nazwane „matką zbóż”. Quinoa rozgrzewa i wzmacnia całe ciało. Zalecane szczególnie osobom ze skłonnością do przeziębień. Według tradycyjnej medycyny chińskiej posiada smak słodki i kwaśny, jest termicznie ciepłe i wzmacnia nerki. W porównaniu z innymi zbożami, Quinoa posiada największą zawartość białka. Zawiera więcej wapnia niż mleko i najwięcej tłuszczów spośród wszystkich zbóż. Stanowi bogate źródło żelaza, fosforu, witaminy E i witamin z grupy B.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *