Jakie zwierzątko wybrać dla dziecka?

Rodzice często rozważają zakup zwierzątka dla małego dziecka z kilku powodów:

big_thumb_00ff90dc1cf024bed0196faeb93f6bb9
  1. Po pierwsze dlatego, że często słyszą: „Mamusiu ja chcę …”, „Mamusiu proszę…”.
  2. Po drugie, nasłuchali się o ogromnych walorach wychowawczych, a nawet wpływie terapeutycznym kontaktu ze zwierzętami.
  3. Po trzecie, w głębi duszy marzą, że zwierzak=przyjaciel zapewni znudzonemu dziecku długotrwałą rozrywkę, odciążając tym samym ich samych…

kid_with_dog

Posiadanie zwierzaka w domu ma niemal same zalety. Zwłaszcza dla dziecka, które dzięki temu może rozwijać rozmaite wartościowe cechy charakteru:

  • systematyczność,
  • cierpliwość,
  • opiekuńczość,
  • wytrwałość.

Dzięki zwierzętom uczymy się wszyscy lepiej współczuć, kochać, rozumieć innych, poświęcać innym czas i uwagę, a także… pieniądze.

pets-are-good-for-kids

Choćby z tych powodów warto, aby każde dziecko miało w domu własne zwierzątko pod opieką. Tym bardziej, że niemal każde o tym marzy. Zaproszenie zwierzaka do waszego domu nie może jednak być dziełem przypadku lub zaspokojeniem kaprysu. Trzeba to wcześniej dobrze przemyśleć i przedyskutować z dzieckiem. Aby więc mieć radość z nowego domownika, trzeba jak najwięcej wiedzieć o zaletach i wadach rozmaitych wyborów.Pamiętajmy, że zwierzę, którego potrzeby nie są zaspokojone, męczy się i sprawia więcej kłopotów.

Koty 

Poza niektórymi rasami, koty niestety nie nadają się na przyjaciół małych dzieci. Nie lubią krzyków i gwałtownych ruchów. Drapią i niszczą meble. Są indywidualistami i dają się głaskać tylko kiedy same mają na to ochotę.

8890647-girl-blonde-child-cat

Psy

Zupełnie inaczej wygląda sprawa z pozornie dużymi psami. Szczególnie łagodne i towarzyskie Golden retrievery oraz Labrador retrievery uwielbiają towarzystwo i pieszczoty małych dzieci, tolerują nawet ich wybryki.
Pieski miniaturki są zbyt lękliwe i nerwowe, co często prowadzi do agresji ze strachu, dlatego choć na pierwszy rzut oka wydają się niegroźne, nie nadają się – podobnie jak psy obronne – dla rodzin z dziećmi.Opieka nad psem to poważna sprawa. Trzeba się liczyć z wielką odpowiedzialnością na długi czas. Systematyczne spacery, pożywienie, wizyty u weterynarza. Pies to zwierzę dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka.

8773974-child-boy-dog

Jeśli jesteś cierpliwy, masz duże mieszkanie i lubisz sprzątać, możesz pozwolić sobie na kupienie królika. Wbrew pozorom wychowanie uszatego kompana jest bardziej skomplikowane, niż to się może wydawać. Króliki są bardzo wymagającymi zwierzętami. Dodatkowo koszty ich utrzymania są dosyć wysokie, więc warto zastanowić się wcześniej, czy jesteśmy w stanie poświęcić wystarczającą ilość czasu i pieniędzy na tego wymagającego pupila.

child-with-rabbit-1305155588

Rybki(dla dzieci powyżej 8 lat)
Mnogość gatunków, barw, kształtów i rozmiarów przyciąga uwagę nawet dziecka. Im większy zbiornik tym lepiej – zapomnijmy o akwarium w kształcie kuli z jedną złotą rybką. Od razu należy także kupić pełen osprzęt. Zwierzątko idealne dla alergików. Wspaniałe do obserwacji, regularnego karmienia. Niestety rybki bardzo często chorują.
Fish Aquarium
Myszki lub szczurki i chomiki (dla dzieci powyżej 6 lat). Te mniejsze są tanie i mało wymagające. Oswojone myszy czy chomiki można wziąć na ręce. Niestety mogą ugryźć. Wydzielają także nieprzyjemne zapachy. Gryzonie potrzebują dużo ruchu, ale poza klatką mogą wyrządzić wiele szkód – gryzą meble, listwy itp. Dodatkowo, z czego rzadko zdają sobie sprawę rodzice, małe rączki dziecka mogą bardzo łatwo naruszyć drobnego zwierzaczka i skazać go na cierpienie bądź śmierć:(
guinea_pig_and_mouse_by_kungfoolai-d3gug77
Świnka morska (dla dzieci powyżej 4 lat). Dla nieco młodszych dzieci dobrym wyborem może okazać się świnka morska. Jest ona bardzo czystym gryzoniem. Najbardziej sprawdza się samiczka świnki morskiej – jest spokojna, nie gryzie i rzadko uczula :)
Ptaki – Najczęściej wybieramy papużki faliste Kolorowe i wdzięczne. Nie pachną, ale brudzą. Ich pióra mogą uczulać. Naśladują dźwięki. Nie dają się głaskać. Podobnie jak kolorowe kanarki czy zeberki. To często ogromne rozczarowanie dla dziecka, które widzi swojego nowego przyjaciela i nie może go dotknąć.
Parrot-LOve-hd-wallpaper
Gady, płazy i owady
Nie uczulają, nie sprawiają kłopotu w codziennej opiece. Należą do zwierząt zdrowych i możliwie długowiecznych. Nawet małe dziecko może wyprowadzić na spacer i karmić żółwia. Za to żaba akwariowa czy patyczak nadają się tylko do obserwacji zza szyby. Nie są wymagające, ale mogą być mało interesującym pupilem dla małego dziecka.
slide_293061_2359556_free
Jeśli nie chcecie zostać właścicielem …
… możecie w inny sposób zapewnić dziecku kontakt ze zwierzętami.
Proponujemy:
– systematyczne dokarmianie ptaków zimą
– karmienie kaczek i łabędzi
– wycieczki do ZOO
-wycieczki na wystawy zwierząt
– odwiedzanie stadniny koni (nie trzeba zaraz jeździć, wystarczy poklepać, nakarmić cukrem i suchym chlebem, poobserwować – wszystko to dopiero po uzgodnieniu z szefem)
– odwiedzanie zwierzątek należących do przyjaciół i sąsiadów (z przysmakiem w ręku)
– opieka nad zwierzątkiem w czasie wakacji (znajomi lub szkoła będą wdzięczni).
Warto spróbować … na początek :)
shutterstock_72837295

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *