Mikołajkowe Szaleństwo

Mikołajki, czyli dzień imienin świętego Mikołaja- biskupa z Myry. Obchodzimy je aż od średniowiecza. W wigilię dnia szóstego grudnia rozdajemy bliskim prezenty. Któż z nas nie lubi dostawać prezentów? Zarówno dzieci jak i rodzice to uwielbiają. Ale jeszcze przyjemniej jest móc obdarować kogoś, na kim nam zależy. Jak to się mówi- dawanie jest o wiele przyjemniejsze niż brania.

Santa Claus with a sac

Santa Claus with a sac

Istnieje wiele legend i przypuszczeń dotyczących tradycji Mikołajkowej i tego skąd się wzięła. Jedna z bardziej prawdopodobnych opowiada historię pobożnego, zamożnego biskupa- Mikołaja właśnie, który anonimowo rozdawał pieniądze i podarki biednym i potrzebującym. Zarówno dzieciom jak i dorosłym. Mówi się, że cały swój majątek porozdawał ludziom zmieniając swymi uczynkami ich okrutne losy. Podobno był bardzo dobrym i skromnym człowiekiem. Nie szukał rozgłosu i poklasku. Chciał uszczęśliwiać ludzi i pomagać im.
A było to mniej więcej w roku 300. Data śmierci dobrego biskupa -6 grudnia stała się zarówno dniem popularnych dziś imienin Mikołaja.
Ponieważ biskup był chrześcijański – Mikołajki są dziś chrześcijańskim świętem obchodzonym też w prawosławiu.
Drobne upominki, często słodycze, albo kalendarze adwentowe podkładane są przez „Mikołaja” w nocy. Najczęściej można je znaleźć pod poduszką, w wiszącej przy kominku czy oknie specjalnie przygotowanej skarpecie, albo w butach (oczywiście pod warunkiem, że są czyste!).

skarpety na prezenty

Biskup z Myry był ubrany skromnie i w niczym nie przypominał dzisiejszej wersji grubego, siwobrodego ubranego w czerwony uniformik i czapkę Mikołaja. Ten popularny Gwiazdor (jak nazywają go dzieci w niektórych regionach Polski) mówiący na dodatek rubaszne HOŁ HOŁ HOŁ już od połowy listopada spogląda na nas zewsząd.
Niecałe sto lat temu wielki koncern najpopularniejszego na świecie napoju z czerwoną etykietką stworzył „superbohatera”, bez którego nikt z nas nie wyobraża już sobie dziś świąt Bożego Narodzenia. Ten uśmiechnięty święty przypomina nam, że zbliża się czas wyjątkowy- świąteczny i rodzinny.

Dzieci i rodzice- mimo, że biskup z Myry żył wiele wieków temu- nie martwcie się- Mikołajem może zostać każdy! Wystarczy tylko chcieć i pośród przedświątecznego zamieszania i krzątaniny odnaleźć to, czym możemy obdarować biednych i potrzebujących oraz ważnych i bliskich nam ludzi.

Mikołajkowe Zakupy

 

Bajkowa.tv życzy wszystkim Mikołajom ogromnych worków pełnych obfitości, ale przede wszystkim dobrego czasu z bliskimi- z rodziną i przyjaciółmi. Zapraszamy również do oglądania naszych bajek na www.bajkowa.tv oraz do odwiedzenia naszego sklepu internetowego, który pomoże napełnić worki dziecięcymi prezentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *