Powrót do szkoły

Powrót do szkoły

PWRÓT DO SZKOŁY

Niektórzy mówią, że, co dobre, to szybko się kończy. Może coś w tym jest, ale później znowu coś się zaczyna. Może coś równie wspaniałego! Mimo, że lato jeszcze w pełni, to wakacje powoli zbliżają się do końca. Jak co roku, pierwszego września dzieciaki idą do szkoły! Niektóre po raz pierwszy- opuściwszy w czerwcu przedszkolne mury- inne przechodzą do następnej klasy. Dla dzieci to nowy, kolejny krok. Wyzwania, dodatkowe obowiązki, nowe środowisko i przyjaciele. Oprócz wspaniałej przygody, jaką niewątpliwie jest zdobywanie wiedzy i czas spędzony w gronie rówieśników, jest to również moment zmierzenia się z wieloma trudnościami.

655288-alifbc-1388985446-415-640x480Sześciolatki, które w tym roku obligatoryjnie idą do klas pierwszych są pełne ekscytacji, ale i niepokoju. Przecież to całkiem nowa część życia. Tak wiele nieznanego! Można powiedzieć, że maluchy rzucone są na głęboką wodę. Pamiętajmy jednak, że cała klasa jest z tego samego rocznika, system ocen jeszcze nie funkcjonuje, nauka to głównie zabawa, a zajęcia odbywają się w jednej sali. Wszyscy kiedyś zaczynaliśmy szkołę oraz przechodziliśmy przez kolejne klasy, aż do zakończenia edukacji.
Rodzice- nie wpadajcie w panikę. Wasze dzieci poradzą sobie ze stresami związanymi ze szkołą, jeśli i wy będziecie o nie spokojni i jeśli będziecie im w tej drodze towarzyszyć. Czas początku szkoły, to dobry moment, aby poopowiadać dzieciom o swoich wspomnieniach szkolnych. Przypomnijmy sobie, co było wtedy ważne, jak się czuliśmy. Dzieciaki uwielbiają takie historie. Jest to wspaniała okazja do budowania z dziećmi relacji oraz do zachęcenia ich do szkoły. Jeśli zbudujemy pozytywny jej obraz, nasze pociechy będą również dobrze nastawione. To spowoduje, że będą odczuwały mniej lęku a więcej zaciekawienia. Sprawi, że nauka będzie łatwiejsza, a czas spędzony w szkole- przyjemny.
Kochani rodzice- już od zeszłego roku podręczniki do pierwszej klasy były darmowe. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało dotacje na zakup książek i ćwiczeń. Od tego roku, przedział ten rozstał rozszerzony o klasy drugie, czwarte szkół podstawowych(tak, bez klas trzecich) i pierwsze gimnazjum. A już od roku 2017 książki do wszystkich klas mają być dotowane przez MEN. Kupować musimy jedynie książki do przedmiotów nieobowiązkowych, czyli religii, etyki czy drugiego języka obcego.

Owl_with_School_Books_PNG_Clipart_Picture
Oprócz podręczników, wraz z początkiem roku szkolnego trzeba poukładać wiele innych rzeczy. Na zebraniach organizacyjnych szkoły podają szczegółową listę niezbędnych przedmiotów, w które trzeba zaopatrzyć dziecko – począwszy od butów z odpowiednim kolorem podeszwy, poprzez strój na zajęcia z wychowania fizycznego, przybory szkolne czy materiały pomocnicze. Poznamy nazwiska nauczycieli oraz rodziców innych dzieci z klasy. Dla mamy i taty to również nowy etap.
Rodzice, pamiętajcie, żeby w tym trudnym dla dziecka okresie adaptacyjnym w szkole- wykazać się wyjątkowym zrozumieniem i empatią. W tym natłoku nowości i obowiązków warto jest znaleźć codziennie kilka chwil na relaks, na bycie razem, na zabawę. Wspólne oglądanie filmów na stronie www.bajkowa.tv to szybki i łatwy sposób na krótką przerwę w szkolno domowych obowiązkach. Mądre, edukacyjne bajki bez przemocy, z których wiele przeniesie nas- rodziców – we wspomnienia z dzieciństwa, są dostępne i darmowe. Zajrzyjcie również do sklepu www.sklep.bajkowa.tv , w zakładce artykuły szkolne i papiernicze albo płyty dvd, czy akcesoria rowerowe. Na pewno znajdziecie coś, co zainteresuje was i wasze dzieciaki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *