Różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców?

My je widzimy, znamy i rozróżniamy. Wpływają na nasze psychiczne samopoczucie, emocje, a nawet zachowanie. Otaczają zawsze i wszędzie. O czym mowa? Oczywiście o kolorach!

Psychologicznie, kolory mają niesamowity wpływ na każdego z nas. Na przykład, czerwony blask z kominka pomaga nam czuć się ciepło i przytulnie, jest uspokojeniem po ciężkim dniu w pracy i chwilą relaksu tylko dla nas. Żółty zaś może być ciepłym muśnięciem słońca w upalny dzień, który nas dopinguje do robienia tak wielu przyjemnych rzeczy na świeżym powietrzu.

My to my… Nasza percepcja doskonale sobie z nimi radzi. Co jednak z niemowlakami czy małymi dziećmi? Jak one je postrzegają?

Kids-colour-1900x1000-Web

Te kochane aniołki zawinięte w różowy lub niebieski kocyk potrafią się z nami komunikować tylko w jeden, na pozór bardzo prosty sposób ­ krzycząc. Niekiedy przez całą, długą noc, niekiedy tak bardzo przeraźliwie… Powiedzielibyśmy, że ich język jest niezwykle… dobitny i hałaśliwy. Ileż to razy wyrywaliście sobie włosy z głowy, wściekaliście na dziecko, potem na siebie, aż w końcu sami płakaliście w kącie nie widząc co tak naprawdę od was chcą, co do was wołają? Niezwykle trudno to wtedy zauważyć, ale to pierwsze oznaki rosnących „ludzi z osobowością i charyzmą”. Wiemy jednak, jak ciężko jest czytać w ich małych myślach. Nawet najmniejsze kształtują już swój charakter i mają indywidualne sympatie i antypatie kolorów według własnego etapu rozwoju.

25VZMPHOLI_34502f

Dzieci często szokują silne, jasne kolory np. podstawowy czerwony, żółty, lub pomarańczowy… To sprawia, że stają się niespokojne, a co za tym idzie nawet mogą spowodować, że Maluch przestanie dobrze sypiać lub wywoła płacz. Unikajmy zatem takich kocy, ścian pokoju do spania lub łóżek, ponieważ przestraszą dziecko, gdy on/ona najbardziej potrzebuje, aby zachować spokój. Odważne wzory i mocne kontrastujące kolory mogą być nadmiernie stymulujące w dużych dawkach, więc dla małych Istot w krainy pieluch o wiele bardziej odpowiednie będą blade migdałowe beże, różane, brzoskwiniowe, lawendowe, miętowe i pastelowe odcienie. Bardzo dobrze sprawdzą się na ścianach ich własnego bajkowego królestwa bez względu na płeć. A to wszystko dlatego, że utożsamiane są z miłością i bezpieczeństwem. Możesz myśleć, pastelowe kolory dla niemowląt są nieco nudne i staroświeckie, ale jest jakiś sens w ich wyborze.

IMG_5343

Co ciekawe, małe dzieci mogą być bardzo wrażliwe na otoczenie-tak samo jak my! Wpływ na nie mogą mieć nawet kolory ich ubrań, jak również zakładanych im kapelusików, w które tak często się stroi Małe Damy. Ponieważ niektóre kolory mają wpływ na ciało i umysł człowieka, ważne jest, aby upewnić się, że dziecko nie ucierpi przez kolory wokół niego. Jednak to nie znaczy, dzieci powinny być trzymane z dala od żywiołowości! Nie, nie, nie! Nie chciejmy im tylko fundować jej w zbyt dużych ilościach od razu.

Colors-Childrens-Day-Wallpaper-14-November

Co kolor to obyczaj:

Zielony od zawsze był i jest związany z naturą, a co za tym idzie – pełną harmonią. Symbolizuje nowe życie, świeżość, jasność i może pomóc z chorobami serca, bólami głowy i grypą. Uważajcie jednak – zbyt długie przebywanie „w zielonym”, powoduje uczucie „zbyt relaksowania” (jeśli jest to możliwe!). Zieleń uspokaja i wycisza, ale może wydawać się zimna, kiedy jest stosowana jako kolor ścian, zwłaszcza w od południa lub w słabo oświetlonym pokoju.

children-in-green-grass

Błękit jest raczej zimny i może sprawić, że dziecko będzie bardziej podatne na kolki i przeziębienia. Niebiański kolor jest dobry, jeśli dziecko jest nadmiernie aktywne i może być używany jako kolor ścian z kontrastowymi ciepłymi kolorami zasłon lub pościeli. Pogodne pastele i średnie tony niebieskiego są mniej zimne, a tym samym bardziej atrakcyjne. Bardzo ciemne błękity nie są zalecane dla małych dzieci, gdyż mogą powodować koszmary i kojarzyć się z ciemnością. Uwaga! Dobry na gorączkę!

Blue-Dolphins-Children-485x728

Czerwony symbolizuje ogień. Stymuluje i pobudza krew i nerwy! Pomaga ożywić się, gdy czujecie się zmęczeni i ospali. Może być skuteczny na przeziębienie i dreszcze. Świetny do wnętrzarskich dodatków dziecięcej jaskini apatycznych Małych Ludzi.

034c12d964fbf0e01925308ca59564cc

Pomarańczowy rozgrzewa emocje, tworzy poczucie dobrego samopoczucia i może zwiększyć witalność i apetyt, co może pomóc Niejadkom. Mówi się, że jest dobry na skurcze mięśni czy astmę!

Żółty jest piękny, słoneczny, pozytywny. Ułatwia rozmowę i zdolności mózgu! Również przydatny na niestrawność i zaparcia.

Różowy przyjaznym kolorem dorosłych i dzieci jest. U dzieci, różowy stymuluje kreatywność i siłę. U dorosłych łagodzi gwałtowne uczucia i lęki. Pomaga na bezsenność!

Fioletowy koi i uspokaja! To bardzo dobry kolor do medytacji, służy rewelacyjnie wyciszeniu.

 

Na pozór to takie mało znaczące… Tymczasem, prawidłowe stosowanie kolorów może mieć bardzo pozytywne zalety:

  • poprawia rozwój emocjonalny
  • zmniejsza poziom hałasu
  • dzieciom łatwiej organizować własne myśli, co prowadzi do lepszego rozwoju intelektualnego w dłuższej perspektywie
  • napięcie i agresja zostają zmniejszone
  • dzieci łatwiej i spokojniej sypiają
  • są spokojniejsze, szczęśliwsze i bardziej zrelaksowane w otaczającym je środowisku!

 

Rozwijaj kolorem
Podobno, kolorami nauki są za to różne odcienie niebiesko-zielonych kolorów lub żółto-kremowe. Te drugie są szczególnie pomocne podczas procesów umysłowych naszych dzieci. Pomagają logicznie i jasno myśleć.
Społecznymi kolorami są miękkie, koralowe czerwienie i fiolety. Inspirują i rozbudzają wyobraźnię do zabawy i gier. Czerwienie na ogół nie są tak dobre, na realizację pomysłów skierowanych na konkretne cele. Fiołkowe odcienie wzbudzają obie strony mózgu – zarówno logiczne i twórcze – i dzieci często wykonują swoją najbardziej interesującą pracę, gdy małe ilości tego koloru są obecne.

big_thumb_edb75d289b5b168d83805ed6de7dc549

Podobnie jak dorośli, dzieci mają różne osobowości i kolory, które przemawiają do ich dusz. Oznacza to, że niektóre dzieci, które są aktywne i są szczęśliwe w jaskrawo kolorowych miejscach zabaw. Nie oznacza to, że tego samego potrzebują w środowisku nauczania. Obszary pracy lub nauki powinny być urządzone w bardziej stonowanych, czystych  barwach. Biały jako samodzielny kolor w środowisku nauczania jest chłodny i musi być używany jako akcent w przeciwieństwie do pasteli lub jasnych kolorów.

Bardziej wrażliwe, mniej energiczne i delikatne dzieci przyciągają miękkie, jaśniejsze kolory.

Wszyscy mamy swoje ulubione kolory  i dzieci nie są wyjątkami. Kolorami, o których pewnie nigdy nie przeczytacie w książeczkach dla Maluchów jest z pewnością brązowy i szary. Tych dwóch kolorów dzieciaki po prostu nie lubią. Kojarzą się im z czymś brudnym, smutnym, często z chorobą.

61RviBOMCjL._AA1263_

Badania pokazują, że mitem jest, że noworodki są daltonistami. Widzą je  i na swój sposób rozróżniają i preferują niektóre z nich, co jednak rozwijają „trochę później”. Dopiero około wieku 3 lat potrafią je rozróżnić nazywając.

Niektóre z nich lubują się tylko w jednym kolorze, inne w kilku jednocześnie. No niestety, reguły brak…

Babus Octopus Toy Before the Baby Ideas

Jeśli chodzi o małe dzieci, kolor może skutecznie stymulować rozwój intelektualny. „Jednakże, ostrzega się, że „maluchy powinny jedynie przez krótki okres czasu przebywać w głośnych  i kolorowych środowiskach”.  Jasne środowisko kolorystycznie podstawowe może być korzystne na dłuższe okresy czasu, gdyż nie bombarduje zmysłów dziecka mocnymi kolorami. „W celu uniknięcia nadmiernej stymulacji (istotne w małych dzieci najbardziej aktywnych i pobudliwych!) zaleca się stosowanie uspokajającej pastelpwej palety barw na ścianach oraz wprowadzenie jaśniejszych kolorów podstawowych w zabawkach, na meblach i tekstyliach.

Aby zapewnić spokój i ciszę w sypialni  doradzamy użycie korali / brzoskwinii / miękkiego różowego odcieniu na powierzchni sufitu. „Twoje dziecko będzie spędzać czas każdego dnia i nocy patrząc w sufit i te kolory nie tylko poprawią rozwój intelektualny, ale także stworzą poczucie bezpiecznej przestrzeni.”

Jak więc widzicie temat kolorów, które przecież otaczają nas i nasze dzieci dosłownie z każdej strony wymaga od nas poważnego zastanowienia. Nie powinniśmy go traktować pobłażliwie i zdawać się na niedoinformowanych sprzedawców zasypujących nas kolorowymi dodatkami.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *