Bawimy się w kuchni!
W kuchni spędzamy sporo czasu np. przygotowując posiłki. Zawsze warto zaangażować w proste czynności dziecko, ale nie zawsze jest to możliwe. Nie znaczy to, że musimy się go na ten czas z kuchni pozbyć. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na wspólne zabawy w kuchni.
Ale najpierw zadbajmy o bezpieczeństwo naszego dziecka w kuchni.
BEZPIECZNA KUCHNIA
Rodzice w obawie przed wypadkami niechętnie widzą swoje dzieci w kuchni. O ile tylko zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, to kuchnia będzie miejscem równie bezpiecznym jak każde inne domowe pomieszczenie.
• Chowamy ostre przedmioty. Wszelkie noże, tarki, ostrza muszą znaleźć się poza zasięgiem rąk dziecka.
• Pochowajmy również środki do czyszczenia, niebezpieczne płyny oraz zapałki.
• Na szafki, w których trzymamy ostre przedmioty, warto założyć blokady.
• Wokół kuchenki zainstalujmy specjalną osłonę, tak by dziecko nie mogło się poparzyć.
• Również na pokrętła przy kuchence możemy nałożyć specjalne nakładki.
• Nie pracujmy z dzieckiem w miejscu, w którym stoi np. czajnik elektryczny. Znajdźmy blat czy stolik z dala od przewodów, urządzeń gazowych, elektrycznych, gniazdek oraz kabli.
• Zwracajmy uwagę na rozlane płyny i wodę wychlapaną ze zlewu, łatwo się na niej poślizgnąć.
• Zawsze zachęcajmy dziecko, by przed przystąpieniem do zabaw w kuchni umyło dokładnie ręce.
• Przy młodszych dzieciach szczególnie uważajmy na małe przedmioty i produkty spożywcze typu fasolka, suchy groch. Dzieci chętnie biorą wszystko do buzi i mogą się zakrztusić.
A jak może się dziecko bawić w kuchni, nie nudząc się i nie przeszkadzając nam w naszych czynnościach?
Może robić naprawdę wiele ciekawych rzeczy, podpowiadam jakie:
BIŻUTERIA Z MAKARONU
Chyba wszyscy uwielbiają makaron – szczególnie ten ugotowany i z pysznym sosem. Ale dziecko może wykorzystać także surowy do tworzenia wyrobów jubilerskich. Dla młodszych dzieci rurki, dla starszych malutkie gwiazdki, do tego kawałek sznurka, gumki czy kolorowe nici. Malujemy, nawlekamy i robimy naszyjniki, bransoletki. Można też zrobić kolorowego węża, który wpełznie w dżunglę doniczkowych ziół na oknie.
KOLAŻ Z KASZY i NASIONEK
Dzieci uwielbiają rysować, kleić, wycinać. Starsze mogą narysować szkic na kartonie, młodszym sami naszkicujmy kształty np. chmurki i wesołe słoneczko albo misia. Potrzebujemy jeszcze kleju w płynie i różnych drobnych produktów, które znajdują się w prawie każdej kuchni: ziarenka maku, kasza manna, kasza gryczana, ryż, nasiona sezamu, gorczycy, kolorowe fasolki. Smarujemy klejem poszczególne elementy szkicu, a później posypujemy ziarenkami, dociskając w razie potrzeby.
Zobaczcie jak wygląda proces tworzenia krok po kroku:
Taki obrazek możemy oprawić. Efekt na pewno będzie bardzo ciekawy i piękny, a dziecko pozna różne faktury, kolory i wielkości. Kasza kaszy przecież nierówna.
SYPANKI – MALOWANKI
Na papier posmarowany klejem sypiemy sól, a nadmiar zdmuchujemy lub strzepujemy. Można narysować młodszemu dziecku kształt na papierze np. duży kwiat, czy drzewo. Starszemu dziecko pozostawmy inicjatywę. Potem nakładamy kolory ( farby, tusze). Najlepiej zakraplać kolory kroplomierzem, kiedy sól jeszcze do końca nie zastygnie z klejem. Efekt końcowy jest bardzo malowniczy.
Można też przygotować sproszkowane przyprawy i produkty w różnych kolorach. Może to być wersja wytrawna, np. łagodna czerwona papryka, żółte curry, zielona bazylia. Albo wersja deserowa, np. biały cukier, brązowe kakao i cynamon, czarna kawa. Następnie pomalujcie fragmenty kartki( szablonu) klejem i posypcie kolorowymi produktami. Ciekawe, która kompozycja będzie bardziej apetyczna?
MINIOGRÓDEK
PACHNĄCE OZDOBY
A może stworzycie wspólnie efektowną i pięknie pachnącą ozdobę mieszkania? Dziecko wybiera kształtną pomarańczę, rodzic robi w niej małe dziurki, układające się w określony wzór. A potem mały twórca wtyka w te dziurki goździki. To praca wymagająca skupienia i dokładności, a dająca bardzo przyjemny (i pachnący) efekt. Starszemu dziecku można opowiedzieć, skąd wzięły się te przyprawy.
Albo zróbcie pachnącą masę solną, a potem można z takiego „solnego ciasta” wycinać dowolne kształty i je malować.
Przepis na zapachową sól :
Składniki na ciasto : * 1i 1/2 szklanki zwykłej mąki * 1/2 szklanki soli * 2/3 szklanki ciepłej wody (woda z kranu) * 1 łyżka oleju roślinnego (opcjonalnie) * kilka kropel pachnącego olejku (można użyć olejku z mięty pieprzowej, pomarańczowego lub każdego innego).
Wykonanie: * Połączyć sól i mąkę w miseczce * Stopniowo dodawać wodę- mieszając, aż ciasto stanie się elastyczne * Dodać olej roślinny i olejek zapachowy. Jeśli ciasto jest zbyt lepkie, dodać więcej mąki, jeśli zbyt kruche dodać więcej wody.
„Ciasto” jest plastyczne, można je dowolnie formować i wycinać różne kształty.
Potem należy je wysuszyć na wolnym powietrzu ( co trochę trwa) lub w piekarniku – piekąc ozdoby w temp. 120 0C do utwardzenia masy. Najlepiej malować masę po wyschnięciu i zabezpieczyć powierzchnię lakierem bezbarwnym ( sprawdza się bezbarwny lakier do paznokci).
ZIEMNIACZANE OBRAZKI
Obrazki dziecko może stworzyć za pomocą klasycznych pieczątek zrobionych z ziemniaków. Tu potrzebna będzie pomoc osoby dorosłej. Należy przekroić ziemniak na pół i wyciąć na gładkiej powierzchni dowolny kształt: gwiazdkę, kwadrat, wesołą buzię czy serce (precyzyjne kształty wytniemy foremkami do ciastek). Trochę farby czy kolorowego tuszu i pieczętujemy.
Jest to świetna i rozwijająca zabawa dla dziecka.
SAŁATKA OWOCOWA
Własnoręcznie zrobiona smakuje dziecku najlepiej. Obierz ze skórki banana, umyj sałatę i truskawki. Połóż to wszystko na deseczce i wręcz maluchowi plastikowy nożyk (dziecko nie zrobi sobie nim krzywdy, a owoce jakoś dadzą się pokroić). Krojenie to poważne zadanie, ale ile daje satysfakcji! A wymyślona przez młodego kucharza-artystę kolorowa kompozycja w salaterce wygląda przepięknie. Jeśli maluszek jest zdecydowanie za mały na posługiwanie się nożem daj mu kilka wykałaczek i zróbcie owocowe szaszłyki:)
Po takiej zabawie dziecko zacznie się bardziej interesować tym co zjada to znakomity moment, żeby wyrabiać zdrowe nawyki żywieniowe. Pomocne okażą się także bajki z serii Witaminki do obejrzenia tutaj
Bądźcie kreatywni i bawcie się świetnie:)